Jak se poprat se vztekem

Chcete se zbavit vzteku? Hlavně si ho nevybíjejte na nevinných. Jsou lepší způsoby, jak se ho zbavit.

Podle psychologů je velkou chybou začít přemáhat vztek a v duchu si říkat: „Uklidni se, vždyť přece o nic nejde.“ Vaše zlost se pouze zakuklí a později vyrazí s daleko větší intenzitou, takže to odnese někdo, kdo si to vůbec nezaslouží. Proto si vztek co nejdříve vybijte. A jak? Nejlepší je přímo v situaci, kdy dojde k vašemu vzteku. Reagujte ihned ostrou, ale ne vulgární, poznámkou podle chuti. Ale určitě nepočítejte do deseti, abyste něco řekli. To raději už nic neříkejte a vyzkoušejte jeden ze tří způsobů.

1. způsob
Co nejdříve po nepříjemné příhodě ji barvitě a emotivně vyličte někomu, kdo je vám blízký. Může to být manžel, sestra, kamarádka nebo třeba kolegyně v práci. A klidně k tomu používejte jadrného jazyka.
2. způsob
Skvělým ventilem vzteku je pohyb. Pokud můžete hned začít tancovat, jet na kole, nebo se věnovat aerobiku, pak to udělejte. Pokud ne, stačí, když si na 5 minut zaskáčete nebo se po vzoru lidoopů začnete bušit do prsou. Jde o to, aby se negativní emoce odčerpaly.
3. způsob
Běžte někam, kde se budete moci vykřičet. To je jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit vzteku, ale také nejnáročnější, protože určitě nechcete, aby vás někdo v tomhle stavu pozoroval. Proto běžte například pod most, kde projíždějící vlaky nebo auta nad vámi dělají pořádný rámus. Nebo pusťte naplno vodu ve vaší koupelně a klidně na plné pecky rádio a pak křičte, řvěte, ječte z plných plic.