Kterak vás rodinné kořeny mohou zničit

Rodina je základ státu, hlásali socialističtí soudruzi, ale i vědci, zabývající se filozofií a politologií. Rodina je velmi důležitá, ale z hlediska alternativního, nebo chcete-li psychologického aspektu, vás právě ona rodina může dovést až k zoufalým činům.
Když si čtete případy nepochopitelných vražd, kterou byla třeba vražda důchodkyně důchodkyní, a příliš o tom nepřemýšlíte, řeknete si, je to hyenismus. Ale zabývá se pak nějaký novinář třeba tím, z jakých poměrů pochází vražedkyně, jaký měla dosavadní život a co jí k vraždě vlastně dovedlo. Určitě to nebyl jen fakt, že se zavražděná důchodkyně příliš chlubila, jak psali některé noviny. Samozřejmě že neobhajuji vraždy a ať je to vražda z jakéhokoli důvodu, nesouhlasím s ní. Ačkoli třeba vražda žárlivého a despotického manžela, který týrá svoji ženu dvacet a více let, je opodstatněná, i přesto s ní nesouhlasím.
Ale co člověka vede k těmto zoufalým činům? Většinou takoví lidé pocházejí z narušené rodiny, která zkrátka nefunguje. A může to být rodina nemajetná, ale i více než majetná, může jít o rodinu rozvedenou anebo žijící stále pohromadě, dokud nás Bůh nerozdělí. Vzpomeňte si na světový případ jihoafrického atleta, který se i přes svůj handicap, že má od dětství obě nohy pouze po kolena, zúčastnil s obrovským úspěchem několika paralympijských her a dokonce i závodů s nepostiženými sportovci. Oscar Pistorius zavraždil svou přítelkyni a jen podle slov jejího otce: „On a Bůh vědí, jak to všechno bylo.“ Ale zajímalo někoho, z jaké rodiny pochází, jakým způsobem se vyrovnával s handicapem, jak mu rodiče pomáhali a jak se chovali rodiče k zavražděné modelce? Nezajímalo.
Vražda je odsouzeníhodná, ale než k ní dojde, než dojde ke zkratu, který k ní vede, je tady dlouhá cesta v rodinných systémech. Pokud je ten váš rodinný systém pořádku, nikdy se vám nestane, že byste zakopli. Ale pokud je rodinný systém narušený, musíte se vy sami snažit, aby vás nesemlel.
A opravdu vím, o čem mluvím, i když vraždy v mém rodinném systému nejsou.
Pokud se necítíte dobře, nedaří se vám v práci nebo ve vztazích, zkuste s tím něco udělat, abyste se vyhnuli třeba i vraždě.